دوشنبه 15 آذر 1400 | Monday 6 December 2021

 

فرمانده انتظامی سیرجان با اشاره به برگزاری نشست علمی و تخصصی پیشگیری از سرقت با حضور اساتيد برجسته گفت: نتیجه مهم و مورد تاکید حاصل از این نشست نقش همکاری های مردم در کاهش زمینه های این جرم است. 

به گزارش سیرجان پرس ،نشست علمی-تخصصی پیشگیری از سرقت با حضور سرهنگ ایران نژاد، دکتر"ابوالفضل جعفر قلی خانی" حقوق دان، خانم دکتر"فاطمه پور شهسواری" روان شناس و سرهنگ حجت امامعلی نژاد رئیس اداره مطالعات و برآورد اجتماعی در سالن جلسات مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر برگزار شد.

در این نشست فرمانده انتظامی شهرستان سیرجان عامل اصلی سرقت را بی کاری و در پی آن اعتیاد دانست و گفت: ایجاد امنیت مطلوب و پیشگیری از سرقت مستلزم همکاری و مشارکت کلیه ادارات دخیل در امر پیشگیری از سرقت است؛ هرچه تعاملات و همکاری ها با پلیس بیشتر باشد موفقیت بیشتری کسب خواهد شد.

سرهنگ ایران نژاد ادامه داد: سرقت را باید از ریشه واکاوی و تحلیل کرد ما امروزه در طرح های پیشگیری از سرقت باید با برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت به صورت گروهی و منسجم عمل کنیم تا بتوان سرقت را از ریشه و اساس آن ریشه کن کرد.

خانم دکتر پورشهسواری، روان شناس نیز بیان داشت: از نگاه روانشناسی با فرد سارقی روبرو هستیم که تصمیم گرفته چیزهایی را سرقت کند و یک سری عوامل در آن دخیل هستند از جمله این که این سارق آموخته است که بایستی سرقت کند و یکی از راه های رفع نیازهایش سرقت است.

وی همچنین اظهار داشت: سارق یاد گرفته است یکی از راه هایی که حالشان را خوب می کند سرقت است، یاد گرفته یکی از راه هایی که خودی نشان دهد سرقت است و عامل دیگر به اختلالات شخصیتی سارقان که دارای تیپ های تکانشی هستند یعنی فاصله فکر تا عمل در آنان ضعیف است.

پور شهسواری در ادامه بیان داشت :بخشی دیگر از سارقان دارای شخصیت ضد اجتماعی هستند که درون آنهار پر از خشم، پر از نفرت ، پر از احساس بی عدالتی و احساس ظلم واقع شدن است که می گویند با این کار حقم را از جامعه می گیرم و یکی از دلایل این اعتقاد این است که نظام ارزشی و دینی و اخلاقی این ها ضعیف است.

در ادامه نشست دکتر جعفر قلی خانی نیز بیان داشت: امروز سطح دسترسی به اطلاعات زیاد است و مجرمین و کسانی که مرتکب جرم هستند از مراتب کیفری جرم در اطلاع هستند اما یک تعداد اندکی هم از مجازات جرم خود اطلاع ندارند در اصطلاح یک عامل بازدارنده است و تا زمانی کار موثر است که عوامل تشویق و تخریب کننده در سارقان وجود نداشته باشد.

جعفر قلی خانی خاطرنشان ساخت: الان شاهد ترقی های قضایی و کیفری هستیم مثل میانجی گری و داوری در جرم شناسی، کاری که امروز پلیس انجام می دهد و دنبال می شود یعنی مسائل اجتماعی، جامعه شناسی مدیریت شهری سیستم خانوادگی، ژنتیک و حتی بیماری های جسمی به عنوان پارامترهای موثر در پدیده جرم و اختلالات رفتار های مجرمانه مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد تا تحلیل صحیحی از علت های مجرمانه بگیرند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری سیرجان پرس میباشد هرگونه کپی برداری غیر مجاز بدون ذکر منبع مورد پیگیرد قانونی واقع میگردد .

Sirjan News Aggency Copyright © 2015 - 2018

Template Design:Dima Group