دوشنبه 15 آذر 1400 | Monday 6 December 2021

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سیرجان گفت:هر ساله با آغاز طرح تست مشمشه در شهرستان سیرجان پیش‌بینی می‌شود که در حدود 800 رأس اسب تحت پوشش این تست قرار گیرند.

به گزارش سیرجان پرس ، «دکتر علیرضا زینلی پور»، گفت: بیماری مشمشه یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بوده که به‌عنوان یکی از بیماری‌های مهلک اسب شناخته می‌شود و تنها راه تشخیص آن قبل از ایجاد علائم ظاهری، انجام تست مالئیناسیون و تست سرمی میباشد.
دکتر زینلی پور گفت: عامل این بیماری بسهولت توسط نور، حرارت و ضد عفونی کننده های معمولی از بین میرود و در محیط آلوده بیش از شش هفته باقی نمی ماند؛ این بیماری در اسب بیشتر بصورت مزمن پیشرفت می نماید.

وی  با بیان اینکه حیواناتی که تغذیه نا مناسبی دارند و یا در محیط های نامطلوب نگهداری می شوند از حساسیت بیشتری برخوردارند، خاطر نشان کرد: هیچ نوع واکسن موثری جهت پیشگیری از بیمـاری به بازار عرضه نشده است لذا مهمترین راههای کنترل و ریشه کنی آن شناسایی موارد بالینی مشکوک، تـک سـمیان آلوده به ظاهر سالم و حذف حیوانات آلوده می باشد که در همین راستا انجام تست مشمشه توسط کارشناسان در سطح شهرستان در حال اجراست.

وی ادامه داد: شهرستان سیرجان دارای بیش از 50 مرکز نگهداری اسب و باشگاه سوارکاری است که در طول سال در دو نوبت اقدام به تست کلیه اسب‌های موجود در این مراکز انجام می‌شود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سیرجان خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول سال جاری نیز هم‌چون سال‌های گذشته این طرح انجام شده است و در حدود 200 رأس اسب تحت پوشش تست مشمشه قرار گرفته است.

زینلی پور افزود: تاکنون هیچ‌گونه موردی از وجود بیماری در منطقه مشاهده نشده است و جهت تداوم روند حاضر، از مسئولین اسب‌داری‌ها و مالکین اسب‌ها درخواست می‌شود که نسبت به رعایت ضوابط قرنطینه و دریافت مجوز حمل از این اداره اقدام کنند، چون با متخلفین این امر برخورد خواهد شد.
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری سیرجان پرس میباشد هرگونه کپی برداری غیر مجاز بدون ذکر منبع مورد پیگیرد قانونی واقع میگردد .

Sirjan News Aggency Copyright © 2015 - 2018

Template Design:Dima Group