دوشنبه 27 ارديبهشت 1400 | Monday 17 May 2021

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شرایط کنونی بازار ارز، هیچ انطباقی با واقعیت‌های اقتصادی ایران ندارد و یک فضای غیرمنطقی شاهدیم که بانک مرکزی باید حتما مداخله کند و فضای آرامی ایجاد شود.

فارس :محمدرضا پورابراهیمی در کمیته برنامه‌‌ریزی شهرستان کرمان اظهار داشت: مسائل ارزی که طی ماه‌های اخیر شاهد هستیم، کار را سخت کرده است و امیدواریم دولت اقدامات مناسبی نسبت به این موضوع هر چه سریعتر انجام دهد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: بخشی از این اقدامات در قالب سیاست‌های ارزی جدید تغییر پیدا کرده و از رئیس کل جدید بانک مرکزی و مجموعه تیم مدیریتی جدید دولت انتظار می‌رود که با اهتمام هر چه بیشتر، مدیریت ارز در اقتصاد را پیگیری کنند.

پورابراهیمی عنوان کرد: به عنوان یک کارشناس اقتصادی اعتقاد دارم که شرایط کنونی بازار ارز، هیچ انطباقی با واقعیت‌های اقتصادی ایران ندارد و یک فضای غیرمنطقی شاهدیم که بانک مرکزی باید حتما مداخله کند و فضای آرامی ایجاد شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی کاهش شدید قدرت خرید مردم در گروه‌های با سطح پایین حقوق را مورد اشاره قرار داد و گفت: دو راهکار اساسی در رابطه با کاهش ارزش پول ملی در هر کشوری وجود دارد، یکی اینکه این کاهش ارزش پول ملی با مداخله بانک مرکزی به کمترین حد خود برسد.

وی ادامه داد: قیمت‌هایی که الان در بازار ارز به صورت غیر رسمی و شرایط غیرمتعارف از آن نام برده می‌شود، هیچ سنخیتی با واقعیت‌های اقتصادی ندارد و باید توسط بانک مرکزی تعدیل شوند.

پورابراهیمی گفت: اگر کاهش ارزش پول ملی با تدبیر اتخاذ شده برای رسیدن به یک برنامه در پیش رو گذاشته شود، دولت باید حتما به نحوی مدل مابه‌التفاوت را اجرایی کند که البته در ایران این مسئله نبوده و به شکلی اجباری به واسطه سیاست‌ های اشتباه، کاهش ارزش پول ملی را داریم.

وی با اشاره به برنامه کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط با مسائل ارزی و اقتصادی کشور گفت: هفته آینده کمیسیون اقتصادی با موضوع بررسی سیاست‌های ارزی کشور با حضور رئیس بانک مرکزی و سرپرست وزارت اقتصاد دارایی تشکیل جلسه خواهد داد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه مباحث اصلاح ساختار بانک مرکزی در دستور برنامه هفته آینده کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد، تصریح کرد: بانک مرکزی باید از قوه مجریه مستقل باشد که آثار منفی ناشی از سیاست‌ها را شاهد نباشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس از بررسی دو سرفصل جدید در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و بیان کرد: راهکارهای افزایش میزان درآمدها برای بازنشسته‌ها و حقوق‌بگیران از محل مابه‌التفاوت تغییرات نرخ ارز در سال 97 و ارائه بسته‌های حمایتی برای نیمه دوم سال را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی افزود: دولت هم برنامه‌هایی در این زمینه دارد و امیدواریم پس از جمع‌بندی نهایی طی 20 روز آینده به مردم بگوییم که چه میزان افزایش حقوق و چه میزان حمایت‌های خاص به صورت بسته‌های حمایتی در بخش‌های مختلف طی فواصل زمانی اجرایی می‌شود که جبران بخشی از کاهش قدرت خرید آنها باشد.

پورابراهیمی از برگزاری نشست کمیسیون اقتصادی مجلس به منظور بررسی بسته حمایتی از صنعت خبر داد و گفت: سرمایه در گردش یکی از نیازهای ضروری بنگاه‌ها و واحدهای صنعتی است که هفته آینده نشستی را در این رابطه با وزیر صنعت برگزار می‌کنیم تا کمکی به استمرار فعالیت کارگاه‌های اقتصادی باشد.

وی ابراز داشت: فشارهای اقتصادی که به مردم وارد می‌شود، از دولت انتظار است که تلاش خود را برای رفع مشکل معیشتی و اقتصادی مردم چند برابر کند و همانند مجاهدت‌های دفاع مقدس در عرصه جنگ اقتصادی پیش رویم که دولت پیشانی این حرکت است.

پورابراهیمی گفت: ما اعلام آمادگی برای همراهی در حوزه کارشناسی با دولت را داریم، ضمن اینکه اشتباهات دولت را هم تذکر می‌‌دهیم.

 

تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری سیرجان پرس میباشد هرگونه کپی برداری غیر مجاز بدون ذکر منبع مورد پیگیرد قانونی واقع میگردد .

Sirjan News Aggency Copyright © 2015 - 2018

Template Design:Dima Group